مواد شوینده را با آب داغ مخلوط نکنید

به گزارش وبلاگ سبک زندگی، یکی از مسائل خانه تکانی هایی که در آستانه نوروز انجام می شود، اختلالات تنفسی و مسمومیت های ناشی از استفاده نامناسب از شوینده هاست؛ این درحالیست که با رعایت نکاتی می توان از این عوارض جلوگیری کرد.

مواد شوینده را با آب داغ مخلوط نکنید

به گزارش وبلاگ سبک زندگی به نقل از ایسنا ، دکتر محمدمهدی سهرابی، معاون فنی بهداشت حرفه ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مسمومیت های شدید با مواد شوینده در آستانه نوروز نتیجه استفاده نامناسب از مواد شوینده و بهداشتی است. زنان به عنوان مدیر امور داخلی منزل بیشترین مسئولیت را در نظافت خانه برعهده دارند، شاید به همین دلیل بیشترین موارد مسمومیت خانگی مربوط به زنان است. آسیب های بهداشتی هنگام استفاده از مواد شوینده، ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد، اما در بلندمدت مسائل ریوی و پوستی، عوارض چشمی و آلرژی های مختلف تا سرطان را به همراه دارد.

وی بیان داشت: ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفید کننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناک است، زیرا از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد گاز کلر آزاد شده که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد کرده که بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می نماید.

وی در خصوص بدترین شکل استفاده از پاک کننده ها گفت: بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده کنند.

وی نکات ضروری جهت کاهش عوارض تنفسی و مسمومیت ها را چنین برشمرد: پیشنهاد می شود از مواد شوینده و پاک کننده ای استفاده شود که آسیب کمتری می رساند، مثلا استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن تر از استفاده ازمواد سفیدکننده ای است که بخار دارد.

سهرابی اضافه کرد: از پاک کننده استاندارد استفاده کنید، ازمصرف مواد شوینده و پاک کننده ها درفضاهای بسته خودداری کنید، بخار متصاعد شده ازترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است و خانم ها باید از ترکیب این دو ماده جدا بپرهیزند، هنگام شست وشوی حمام و دستشویی از ماسک های محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود، توجه کنید بسکمک از مواد ضد عفونی کننده به راحتی از ماسک های کاغذی عبور می کنند و می توانند موجب آسیب ریه شوند. بنابراین تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب برروی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری ازاین مسائل کمک کند.

وی ادامه داد: به توصیه های ایمنی روی برچسب محصولات توجه کنید. مثل پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده ازمحصولات سوزاننده، استفاده ازمواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث تشدید بیماری های قلبی - عروقی و ریوی شود، مواد شوینده شیمیایی روی زنان باردار، افراد مسن و بچه ها بیشترآسیب رسان است، مطمئن شوید که استفاده، نگهداری و دفع موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است. مواد خطرناک باید در مکانی دور از دسترس بچه ها نگهداری شوند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار گفت: درب محصولات شیمیایی و پاک کننده ها را محکم ببندید، در صورت جابجا کردن مواد، بقیه ماده را در ظرف اصلی بازگردانید، فرآورده های حاوی مواد شیمیایی پرخطر را در ظروف ویژه نگهداری کنید، هرگز برچسب روی ظروف موادشیمیایی را برندارید، اگر برچسب روی ظروف دچارپوسیدگی شده مجددا روی آن بر چسب بزنید.

وی اقدام ضروری در مسمومیت های ریوی را چنین تشریح کرد: اولین و بهترین اقدام برای مسمومیت های ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار دریافت در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می کند و باعث ایجاد آرامش می شود.

وی افزود: استفاده از بُخور، به خصوص بُخور سرد بسیار کارآمد است، خودداری از صحبت کردن، مفید است، ارجاع هرچه سریع تربه پزشک یا تماس با اورژانس ضروری است.

سهرابی با اشاره به آسیب ناشی از مواد شوینده بر چشم گفت: انواع مواد شیمیایی می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگ بر از جمله خطرناک ترین مواد برای چشم به شمار می فرایند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتی درموارد شدیدتر می توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند.

وی اضافه کرد: مواد شوینده همچنین می توانند موجب ایجاد زخم های شدید در پلک شده و چسبندگی های کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود. استفاده ازعینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشم ها نیز توصیه می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی در خصوص خطرمسمومیت بچه ها با مواد شوینده گفت: بچه ها به علت کنجکاوی ممکن است درتماس با این مواد قرارگیرند. بی دقتی و سهل انگاری در استفاده، نگهداری یا جابجا کردن مواد پاک کننده و سفیدکننده، بچه ها را در معرض خطر قرارمی دهد. مصرف اتفاقی این مواد منجر به التهاب و سوختگی دستگاه گوارش می شود و عمل بلع را با مشکل روبرو می نماید. محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچگاه این مواد را در ظروف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط بچه ها می شود .

معاون مرکز سلامت محیط و کار، اقدام ضروری جهت مسمومیت بچه ها با مواد شوینده را چنین توضیح داد: والدین در صورت مسمومیت خوراکی فرزندان، آنها را وادار به استفراغ نکنند، زیرا این کار موجب آسیب دیدگی و سوختگی بیشتر دستگاه گوارش می شود. بلافاصله دهان کودک را شستشو داده کودک آب نخورد چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریعتر می شود و شرایط بدتر می شود. همچنین بهتر است تا رساندن مصدوم به بیمارستان یا مراکز درمانی با خوراندن شیر عمل رقیق سازی انجام شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "مواد شوینده را با آب داغ مخلوط نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد شوینده را با آب داغ مخلوط نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید